"Mistrzowie KMO" z ZSiP1Katowice

Miło nam poinformować, że w dniu 24 listopada 2023r. podczas XII Forum KMO w Centrum Nauki Kopernik nagrodę "Mistrza KMO" odebrała Pani Joanna Grecka-Otremba za działania proekologiczne, które realizuje razem z prowadzonym Klubem Młodego Odkrywcy Młody Naukowiec ZSiP1Katowice. Nagrodę wręczył założyciel i dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Pan Robert Firmhofer oraz Pani Zuzanna Michalska odpowiedzialna za Kluby Młodego Odkrywcy.

Warte podkreślenia jest, że opiekunka wraz z klubem wygrała konkurs Fundacji BOŚ "Postaw na Słońce" we wszystkich trzech kategoriach. Zostało zorganizowanych wiele działań ekologicznych dla społeczności szkolnej oraz lokalnej a klkubowicze działali w projektach badawczych dot. zanieczyszczeń pyłowych organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w debatach, prelekcjach, organizowali akcje promocyjne dot. fotowoltaiki oraz zorganizowali i przeprowadzili konferencję podsumowująca projekt badawczy. W swoje działania angażują również środowisko lokalne a działania promują podczas różnych konferencji, w których uczestniczy opiekun koła oraz co roku można ich spotkać na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach.

W tym roku Klub będzie miał swoje własne stanowisko pokazowe podczas ŚFN.

W forum wzięło udział 325 uczestników z 9 krajów, mówiących w 10 językach. Odbyły się 22 różne formaty i spotkania, w których wzięło 190 opiekunów. Pracowało 10 tłumaczy, 17 wolontariuszy, 3 stażystki, 16 instytucji partnerskich z Polski, 8 instytucji partnerskich z zagranicy, 3 partnerów ogólnopolskich, darczyńcy i 8-osobowy zespół przygotowujący.

24-25 listopada odbyło się XII Forum KMO. To dwa niesamowite dni pełne inspiracji, wymiany pomysłów i ładowania baterii w wyjątkowej atmosferze. Po raz pierwszy w historii programu spotkaliśmy się z partnerami i opiekunami ze wszystkich krajów współtworzących międzynarodową społeczność KMO, w tym z Armenii, Gruzji, Rumunii, Ukrainy i Etiopii.

FOTORELACJA

Klub Młodego Odkrywcy to nie tylko klub – to społeczność ucząca się i rozwijająca każdego dnia. Widać to było szczególnie podczas czterogodzinnego festiwalu, gdzie 133 wystawców prezentowało swoje doświadczenia i projekty. Rozmowom nie było końca. Owocem tego są plany współpracy na najbliższe miesiące i lata.